Mýty a fámy o kastraci feny, aneb co se říká mezi chovateli a není to tak úplně pravda…

 

Fena by měla mít alespoň jednou štěňata

Feně je celkem jedno, jestli bude mít štěňata jednou nebo nikdy. Životu ve volné přírodě ve smečce se tento názor rozhodně nepodobá. Mezi vlky se rozmnožují jen tzv. alfa páry – tedy vůdci smečky – ty májí mláďata každý rok, a ostatní samice ze smečky je nemusí mít nikdy.

Kde se tedy vzal tento mýtus? Pravděpodobně opět lidé psi polidšťují a představují si, jak by bylo asi jim, kdyby jim někdo zakázal mít děti, ale fena nemá mateřský pud, dokud není matkou (ať už mláďata porodí, nebo je adoptuje). Ze zdravotního hlediska je tato fáma naprosto neopodstatněná (bude vysvětleno v článku ,,Fakta o kastraci feny“)

 

Každá fena po kastraci ztloustne

Vzhledem k nedůslednosti majitelů je velmi mnoho zvířat obézních, a to ani nemuseli podstoupit kastraci, majitelé si asi nedostatečně uvědomují, že obezita zvířeti velmi škodí a vždy by měli zvážit jak aspekt výživy a aktivity, tak i genetické a lékařské predispozice zvířete. Fena po kastraci má z důvodu odstranění pohlavních hormonů sníženy bazální metabolismus, má tedy nižší spotřebu energie. Pokud krmíme stále stejně jako před kastrací a nezvýšíme aktivitu zvířete, obezita opravdu hrozí. Každý majitel by měl být s tímto faktem obeznámen a měl by věnovat výživě a fyzickému stavu kastrovaného zvířete větší pozornost. Jako důkaz vyvrácení tohoto mýtu přikládám foto mé již 7 let staré feny kastrované po prvním hárání.

 

 

Fena bude po kastraci agresivní, nebo to zvýší její již tak velkou agresivitu

Agresivita jako vrozené nebo geneticky podmíněné chování u zvířat neexistuje, vždy je to získaný projev chování, nejčastěji strachu, který není v čas řešen. U samců souvisí agresivita s dominantním chováním, které je podmíněné testosteronem, proto je u samců s nadměrnou agresivitou včasná kastrace jednoduchým řešením tohoto vážného problému. U samic se testosteron netvoří (ve větší míře), agresivita u nich tedy není nijak hormonálně podmíněná, a nemůže tedy souviset s kastrací, je dána pouze nevhodným zacházením se zvířetem. Tento mýtus si opět vytvořili sami lidé, kteří si neuvědomili, jak važný zákrok jejich fena podstoupila a neposkytli jí dostatečný prostor pro zotavení.

 

Kastrace je neetický zákrok sloužící veterinářům k vysokým výdělkům

Vzhledem k problémům, které se vyskytují u 90 % nekastrovaných fen, musím konstatovat, že neetické je spíš nechovnou fenu nevykastrovat. Pokud někdo má pocit, že tento zákrok je brnkačka a veterinář na něm vydělá bez velké práce, musím vás vyvést z omylu. Kastrace samic je náročná břišní operace, srovnatelná u lidí s odstraněním slepého střeva. Každá taková operace je náročná na zručnost a dokonalou znalost dané problematiky, materiál, vybavení, personál, je riziková pro pacienta a tudíž i stresující pro operatéra. I přes to všechno jí veterinář vždy doporučí jako nejlepší prevenci mnohdy neřešitelných onemocnění nekastrovaných fen.

 

 

Napadá vás ještě nějaký mýtus o kastraci? Napište nám ho

 

 

Pokud vás zajímá toto téma, sledujte naši stránku. Již brzy uveřejníme článek ,,Fakta o kastraci feny“ve kterém objasníme zdravotní aspekt tohoto zákroku a následně odvážným umožníme zhlédnout fotodokumentaci celé operace jedné členky naší smečky – pointřice Aby.